Sprawdzanie poziomu oleju silnikowego

Kontrolowanie poziomu oleju nic nie kosztuje, zajmuje tylko chwilę, w zamian pozwala uniknąć usterek, a czasem poważnej awarii silnika.

Jak kontrolować poziom oleju w silniku? Poziom oleju silnikowego powinno się sprawdzać co kilkaset kilometrów, jeżeli silnik ‚bierze’ dużo oleju, lepiej robić to nawet częściej.

sprawdzanie oleju

Jak to robić?

1. Ustawiamy pojazd na płaskiej poziomej powierzchni. Wyłączamy silnik, czekamy kilka minut na ostygnięcie oleju.
2. Wyciągamy bagnet pomiaru oleju i wycieramy go dokładnie czystą szmatką lub np. chusteczką.
3. Wkładamy bagnet z powrotem na jego miejsce, dociskając go dokładnie do samego końca.
4. Ponownie wyjmujemy bagnet i na podstawie śladu pozostawionego przez olej, odczytujemy jego poziom.
5. Dla pewności pomiar poziomu oleju można powtórzyć.
6. Oleju dolewamy porcjami, robiąc kilkuminutowe przerwy na sprawdzenie czy poziom jest już właściwy czy należy jeszcze oleju dolać.

Dlaczego poziom oleju trzeba sprawdzać co kilkaset kilometrów przebiegu? Bo może on się zmieniać zaskakująco szybko. Każdy silnik spala olej, ale nie zawsze da się to odnotować. Do miski olejowej dostają się także niewielkie ilości paliwa, które mogą nas zmylić.

Dzieje się tak np. podczas każdego rozruchu w niskiej temperaturze, gdy silnik przez kilka minut dostaje bogatą mieszankę. Część paliwa spływa wtedy po ściankach cylindrów dostając się do miski olejowej. Może się więc zdarzyć sytuacja, kiedy jeżdżąc tylko na krótkich odcinkach z domu do pracy i z powrotem, przez dłuższy czas nie zauważymy znacznej zmiany – zawsze podczas pomiaru, poziom oleju będzie w normie. Wystarczy jednak wyjechać w trasę, by po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów, odnotować znaczny ubytek oleju.

Należy wtedy wykonać szybką ‚dolewkę’, pamiętając o zachowaniu parametrów oleju jaki stosowaliśmy wcześniej. Jeżeli ich nie znamy lepiej dolać na oko jakiś najbardziej zbliżony niż jechać na żadnym. Po takiej niepewnej dolewce najlepiej natychmiast zmienić olej na nowy.

Jedna myśl nt. „Sprawdzanie poziomu oleju silnikowego

  1. Penrite

    Olej powinniśmy ogólnie sprawdzać na zimnym silniku, olej pod wpływem temp. zwiększa swoja objętość, i kilkuminutowe ostygnięcie nie jest wiarygodne przy pomiarze, gdyż olej długo trzyma jednak temperature, szczegolnie jeśli wczesniej grzaliśmy silnik wysokimi obrotami :)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>