11 zasad dobrego instruktora nauki jazdy

instruktorNauka jazdy w dzisiejszych czasach to biznes jak każdy inny. Kluczem jest tutaj odpowiednie podejście do kursanta. Konkurencja na rynku jest ogromna – klienci coraz bardziej świadomi. Ludzie zaczynają rozumieć, że nauka jazdy nie musi równać się spędzeniem czasu z męskim odpowiednikiem ‚pani z sekretariatu’. Nie robisz dobrego wrażenia? Nie zabiegasz o zadowolenie klienta? To nie PRL. Możesz zostać bezrobotnym instruktorem..

Pamiętaj, dobre pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz! Oto mini poradnik metodologiczny młodego instruktora – jak nie zmarnować swojej szansy.

1. Każdy wie, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Pierwsze wrażenie to Twój wizerunek. Zadbaj o to aby wyglądać przynajmniej schludnie.. Jakby nie było jesteś nauczycielem, ale nie wychowania fizycznego. Zostaw więc dresy i czapkę ‚dżokejkę’ w bagażniku.
2. Nikt nie lubi gburów. Bądź w dobrym nastroju (nawet jeżeli masz udawać), a zarazisz nim kursanta. Jeżeli dobry nastrój w Twoim przypadku jest równoznaczny ze spożywaniem różnej maści napojów wyskokowych – pomiń ten punkt.
3. Do samochodu wchodzisz z uśmiechem. Zapytaj co słychać, jak się czuje Twój kursant. Wprowadź przyjazną atmosferę.
4. Uśmiech ma być szczery, otwarty. Uśmieszki i nieuzasadnione chichoty pod nosem są niewskazane. Kursant może pomyśleć, że się z niego naśmiewasz.
5. Podstawy dobrych manier – przywitaj się, przedstaw się. Zastanów się czy aby na pewno wypada Ci zwracać się do kursanta na Ty. Jeżeli kursant jest od Ciebie starszy, może w ogóle pozostać w relacji Pan/Pani.
6. Jeżeli do tej pory zachowujesz się w porządku – wzbudziłeś zaufanie. Kursant musi mieć zaufanie do instruktora. To bardzo ważne dla Waszej przyszłej współpracy.
7. Nie spóźniaj się! Nie ucinaj godziny więcej niż 5 minut. Kursant płaci za godziny jazd z instruktorem. Jeżeli w tym czasie palisz papierosy i w najlepsze rozmawiasz z kolegami.. Bezczelnie marnujesz pieniądze swojego klienta. Czy liczysz, że ktoś do Ciebie wróci na jazdy dodatkowe?
8. Używaj poprawnego słownictwa. Dostosuj je do swojego kursanta. Z młodym człowiekiem możesz używać ‘luźniejszego’ sposobu prowadzenia rozmowy. Z osobą starszą już niekoniecznie. Bądź elokwentny. Sprawisz wrażenie profesjonalisty, którym z pewnością jesteś. Profesjonalista nie mówi ‘weno ziom eeeee… skręć tera w lewo”.
9. Pamiętaj o mowie ciała. Patrz w oczy kiedy prowadzisz rozmowę z kursantem. Oczywiście będąc na poboczu. Okaż szacunek. Nie machaj rękami na wszystkie strony. Instruktor ma być oazą spokoju, ma umieć nad wszystkim panować.
10. Przygotuj się do zajęć. Instruktor, który nie wie co robi jest nie tylko kiepski, jest niebezpieczny.
11. Jeżeli jesteś sympatycznym człowiekiem i sumiennym instruktorem.. po prostu bądź sobą!

Michał Hozer – instruktor nauki jazdy w Kielcach.
Szkoła Jazdy Dobrejazdy.pl

Jedna myśl nt. „11 zasad dobrego instruktora nauki jazdy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>